با عمارت بادگیر تهران آشنا شوید

تهران نه تنها به عنوان پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر ایران بلکه به واسطه جاذبه‌هایی که دارد یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر در بین گردشگران داخلی و خارجی است. بدون شک یکی از بهترین مقاصد سفر در پاییز تهران است. جاذبه های تهران از تاریخی تا مدرن آنقدر زیبا و باشکوه هستند که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. در میان تمامی این جاذبه‌ها نام عمارت بادگیر تهران را کمتر شنیده‌ایم. این عمارت نیز مانند دیگر بنا های تاریخی ایران سرگذشت جالبی داشته است. اگر قصد سفر به تهران را دارید قبل از رزرو هتل و بستن چمدان همراه ما باشید تا شما را با این جاذبه کمتر شناخته آشنا کنیم.

تاریخچه عمارت بادگیر تهران

زمانی که تهران به عنوان پایتخت توسط پادشاهان قاجار انتخاب شد بناها و کاخ‌های باشکوهی در این شهر ساخته شد. از جمله این بناها می‌توان به کاخ گلستان اشاره کرد اگر چه این بنا در دوران حکومت صفویان ساخته شد اما در دوره قاجار قسمت‌هایی به آن اضافه شد. عمارت بادگیر گلستان نام سومین عمارت ساخته شده به دستور ناصرالدین شاه در این باغ است و عمده شهرتی آن به دلیل بادگیرهای بلند آن است. از مهمترین وقایع رخ داده در این عمارت می‌توان به تاج‌گذاری مظفرالدین شاه قاجار اشاره کرد.

معماری عمارت بادگیر

عمارت بادگیر کاخ گلستان از دو بادگیر بلند، شاه‌نشین، دو هشتی، گوشواره و یک حوض‌خانه تشکیل شده است. حوض‌خانه در زمان ناصرالدین شاه یکی از مکان‌های استراحت شاه بوده است. آینه کاری، نقاشی، شیشه‌های رنگی و نقاشی‌های انجام شده در کاخ که به سبک دوره زندیه است از دیگر ویژگی‌های عمارت بادگیر هستند.

موقعیت جغرافیایی عمارت

عمارت بادگیر در کاخ گلستان واقع در خیابان ۱۵ خرداد و در نزدیکی میدان ارگ و در نزدیکی دیگر جاذبه‌های تهران مانند خانه تاریخی مستوفی الممالک و پارک شهر قرار دارد. از نزدیک‌ترین هتل های تهران به این جاذبه می‌توان به هتل الیان تهران و هتل بزرگ فردوسی تهران اشاره کرد. اگر قصد دارید از وسایل نقلیه عمومی برای بازدید از این عمارت استفاده کنید مترو تهران بهترین گزینه است. عمارت بادگیر و کاخ گلستان در نزدیکی ایستگاه پانزده خرداد قرار دارد.

/ 0 نظر / 168 بازدید